Ak sa pozrieme do histórie, tak zisťujeme, že ľudia už pred 7000 rokmi začali spracovávať mlieko v rôznych formách. Pri prevoze mlieka sa pravdepodobne náhodou získalo maslo, keď sa natriasaním mlieka zrazila na povrchu smotana. Domáca výroba masla bola jedinou formou výroby masla až do konca 19. storočia, ale v niektorých oblastiach Slovenska sa maslo ručne vyrába dodnes.
Základom výroby masla je mlieko, ktoré sa získavalo ručným dojením kráv. Nadojené mlieko sa cedilo cez sito a nalievalo do putery (nádoba na mlieko) z ktorej sa na povrchu usadená smotana zbierala naberačkou. Smotana sa spracovávala na maslo v mutovníku (maselnica, dbánka, bodenka, zbuška). Najrozšírenejším spôsobom mútenia masla bolo mútenie masla v stoji. Základ takého mutovníku tvorila nádoba kužeľovitého tvaru mierne sa zužujúca k hornému okraju. Do jej okraja sa vsadzoval vrchnák v tvare menšej nádoby s okrúhlim otvorom cez ktoré prechádzalo držadlo piesta. Piest tvorila kruhová doštička s viacerými otvormi zasadená do dlhého držadla. Tlačením piesta sa zo smotany zmútilo maslo. Po stlčení sa maslo umylo vo vode a vytvarovalo sa do okrúhlej formy alebo sa vtlačilo do ozdobných drevených formičiek. Ak masla bolo dostatok, zvyklo sa pretápať a po odobratí peny sa vlialo do kameninového hrnca aby stuhlo. Takto spracované maslo dlhšie vydržalo a bolo považované za pôstne.
V programe ktorý sme pripravili už po piaty krát, chceme návštevníkom súťažnou formou priblížiť mútenie masla, tak ako maslo vyrábali naši predkovia.
Tel: +420 603 445 279, Mail:janosikovdukat@atlas.cz