Termín: | 24.02.2019 |
Téma: | KULTÚRA |
Miesto konania: | Bratislava - Slavín (SR - Bratislavský kraj) Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky |
Web: | www.ssscr.sk/sk/aktuality-detail-517.html
sk.wikipedia.org/wiki/Slavín_(Bratislava) zaujimavosti.net |
Fenomén Slavín 2019 Bratislava - Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu
Bratislavská organizácia cestovného ruchu vás v rámci Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu pozýva na bezplatnú tematickú vychádzku.
Nedľa 24.02.2019, Slavín od 14:30 hod.
Prehliadka najväčšieho vojnového pamätníka v strednej Európe ponúka okrem informácií o jeho budovaní a spomienok na časy pionierskych sľubov aj nový pohľad na tento, dodnes jeden z najvýraznejších monumentov Bratislavy, ku ktorému patrí aj vojenský cintorín.
Sprevádza: Ľubomíra Černáková
Miesto stretnutia: pred vstupným schodiskom pamätníka Slavín
Trvanie: 1,5 hod.
Nad cintorínom so 6 845 padlých vojakov Červenej armády v bojoch o oslobodenie Bratislavy so šiestimi hromadnými a 317 jednotlivými hrobmi vojakov sa týči pamätník v podobe štvorhrannej pietnej siene s mohutnou kamennou kolonádou, pripomínajúcou antické mauzóleum. Z objektu vychádza 37 metrov vysoký žulový pylón (obelisk), ktorý je na vrchole zakončený monumentálnou 7-metrovou sochou sovietskeho vojaka. Tvorcom konceptu pamätníka bol architekt Ján Svetlík, samotná socha vojaka s víťaznou zástavou v rukách, ktorý čižmou drví nacistický kríž, je dielom Alexandra Trizuljaka. Nápisy a reliéfy okolo a vo vnútri siene pripomínajú pamiatku vojnových obetí, ako aj dátumy oslobodenia jednotlivých slovenských miest.
Masový hrob
Oslobodenie Bratislavy a západného Slovenska na jar v roku 1945 prinieslo mnoho obetí na oboch stranách. Sovietska Červená armáda tu stratila mnoho mužov. 6845 z nich našlo miesto večného odpočinku práve tu. Mŕtvych privážali niekoľko týždňov. Celkovo 6 veľkých masových hrobov dnes neuvádzajú žiadne tabule. Vidíte len vyvýšené miesto zarastené udržiavanou trávou. Po obvode masových hrobov s bezmennými vojakmi nájdete individuálne hroby dôstojníkov a veliteľov. Je ich 317 a každý jeden je tvorený jednoduchým náhrobným kameňom z tmavého mramoru, s menom a hodnosťou. Len zopár z nich má fotografiu. Celý areál z kamenných blokov je rovný, nepoškodený a udržiavaný. Celkovo stavba okolo obelisku je zachovalá, akoby mala len možno 20 rokov. Okolie areálu tvoria rôzne dreviny, prevažne borovice a jednoduché listnaté stromy.