Termín: | 25.10.2014 |
Téma: | RôZNE +++ | CECHY, SPOLKY a ZDRUŽENIA |
Miesto konania: | Vysoké Tatry (SR - Prešovský kraj) Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky |
Web: | www.lesytanap.sk |
Mŕtvym na pamiatku – živým na výstrahu platí aj po 78 rokoch
Symbolický cintorín pri Popradskom plese pod strmou skalnou stenou Ostrvy je miestom, kde sú na pamiatku obetiam Vysokých Tatier umiestnené pamätné tabule s menami ľudí, ktorí zahynuli vo Vysokých Tatrách, ale kde nie je nikto pochovaný.
Prvé symbolické, ručne vyrezávané kríže sú od rezbára Jozefa Fekiača - Šumného z Detvy.
Autorom myšlienky na vytvorenie centrálneho pamätníka tatranských obetí bol akademický maliar Otakar Štáfl z Prahy. Projekt kaplnky vypracoval Ing. Róbert Vosyka z Popradu. Drevorezbu v interiéri kaplnky urobil Ladislav Tfirst.
Založenie cintorína sa datuje od roku 1936. Symbolický cintorín bol vysvätený 11. augusta 1940 a hneď na to bol sprístupnený verejnosti.
Od roku 1970 je symbolický cintorín zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok.
V limbovom háji pod Ostrvou v Mengusovskej doline pri Popradskom plese už vyše sedem desiatok rokov kríže z dreva pripomínajú tých, ktorí prišli do Tatier za ich krásami, no domov sa už nevrátili. Ich mená zostali navždy vpísané do skál tatranských štítov.
Z pôvodných krížov sa zachovalo 32 detvianskych krížov. Koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia pribudlo 20 nových krížov od detvianského rezbára Štefana Melicha. Tie pôvodné každoročne opravujeme a reštaurujeme. Aj v tomto roku sme po zime rekonštruovali dvadsať krížov, do ktorých sa zahryzol zub času. Zostáva nám už iba päť alebo šesť osadiť na ich pôvodné miesta.
Symbolický cintorín vo Vysokých Tatrách je najstarším svojho druhu u nás. Je už 78 rokov miestom spomienky na tých, ktorí tragicky zahynuli v horách. Na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou je momentálne na skalách umiestnených 325 pamätných tabuliek so 463 menami obetí vysokohorských tragédií.
Im bude venovaná pietna spomienka, ktorá sa uskutoční v sobotu, 25. októbra 2014 o 11:00. Na všetky obete hôr budú spomínať príbuzní, priatelia a známi počas tradičnej bohoslužby na Symbolickom cintoríne.
Symbolický cintorín spravuje Kuratórium, ktorého členmi sú pracovníci Štátnych lesov Tatranského národného parku a členovia Tatranskej horskej služby dobrovoľného zboru.
Pracovníci Štátnych lesov TANAP-u a dobrovoľní horskí záchranári venujú obetiam tichú spomienku a položia kvety k pamätným tabuliam.
Vstup na Symbolický cintorín je voľný!
Je len na zvážení turistov, či dobrovoľnou sumou prispejú na jeho údržbu.